Jak ułożyć plan treningowy cz.1
- By Łukasz
Jak ułożyć plan treningowy? Na co zwrócić uwagę?
I. Jaki cel treningowy?
Przede wszystkim musimy zacząć od ustalenia naszego celu treningowego…
UWAGA! Spoiler!
Nie da pracować jednocześnie nad budową tkanki mięśniowej, spalaniem tkanki tłuszczowej, wytrzymałością siłową i siłą maksymalną.
Nawet jeśli na początku drogi masz wrażenie, że rozwijasz wszystkie z tych elementów to niestety na dłuższą metę jest to niemożliwe i po pierwszych adaptacjach treningowych okaże się, że nic nie idzie tak jakbyśmy chcieli. W związku z tym, na początku musimy zdecydować jaki będzie nasz cel na najbliższy okres treningowy.
II. Czas trwania planu treningowego
Jak długo wykonywać rozpisany plan treningowy? Jeśli cały czas przynosi efekty, to nawet do końca świata i jeszcze dłużej 😛
Niestety życie nie jest takie kolorowe i nasz organizm dość szybko adoptuje się do ustalanego planu. Wiąże się to z tym, że bodźce, które działają na organizm staja się dla niego coraz bardziej obojętne a co za tym idzie przynoszą coraz słabsze efekty. Poza tym, organizm nie zawsze rozwija się symetrycznie, a nasz plan trzeba dostosowywać do jego zmian.
Dlatego trzeba umiejętnie wymieniać ćwiczenia na te, które angażują grupy mięśniowe, na których nam zależy. Musimy na podstawie wybranej periodyzacji żonglować parametrami treningowymi aby cały czas dawać wyzwania naszemu ciału. Zmieniać ilość serii, powtórzeń, czas przerwy, tempo, ciężar, RIR itd. Dopiero odpowiedni dobór ćwiczeń oraz parametrów treningowych da nam możliwość stałego rozwoju.
III. Oceń swoje możliwości
W przypadku treningu więcej wcale nie znaczy lepiej. Świadomie znaczy lepiej. Podczas wykonywania ćwiczeń musisz wiedzieć jakie grupy mięśniowe powinny w nim pracować i to po prostu czuć. Wybór ćwiczeń, które są dla nas zbyt trudne i wykonywanie ich nieświadomie jest droga donikąd.
Nie ciężary a czucie mięśniowe. To droga do sukcesu. Dzięki takiemu podejściu ograniczysz ryzyko kontuzji. Będziesz mniej przeciążać organizm ale wyciągniesz z tego dużo lepsze efekty. Nie przejmuj się, że znajomi dźwigają większe ciężary, dobieraj swoje w oparciu or RIR, RPE lub procent maksymalnego obciążenia do wykonania jednego powtórzenia – POPRAWNIE TECHNICZNEGO, a nie byle jakiego.
Zaokrąglasz plecy przy martwym ciągu? – Użyj trap bar, lub połóż ciężar na podwyższeniu.
Odrywasz pięty przy głębokim przysiadzie? Zacznij robić przysiady z ciężarem z przodu, albo włóż coś pod pięty, a w międzyczasie pracuj nad swoja mobilnością.
Czytaj dalej: Jak ułożyć dobry plan treningowy cz.2
Bądź cierpliwy a efekty przerosną Twoje oczekiwania 🙂
Jeśli nie chcesz poświęcać czasu na pisanie planu treningowego – możesz wybrać jeden z planów TUTAJ w którym znajdziesz plan treningowy, którego potrzebujesz. Jeżeli chcesz się czegoś o mnie dowiedzieć, odwiedź O MNIE na mojej stronie. Powodzenia!